Click here to skip navigation bar.
Click here to skip navigation bar.
Atlantic County, New Jersey
Social Services
Home | County News | News Videos | Directions | Calendar | A - Z | Contact
Search Site:

Atlantic County Seal

Atlantic County Government
DEPARTMENT OF HUMAN SERVICES
Division of Intergenerational Services

DEPARTMENT OF HUMAN SERVICES

DIVISION OF INTERGENERATIONAL SERVICES

Essay
Photography
Poetry
Songwriting
Website Design
 
National Grandparents Day
Photo Gallery
Grandparents Day Program
Division of Intergenerational Homepage
26th Annual Grandparents Day Program - Award Winners

ATLANTIC COUNTY AWARD WINNERS

ART

Kindergarten School Teacher
1) Cole Campbell Northfield Elementary Ms. Battistini/Ms. Sundra
2) Nova Driver Dawes Avenue Dawn McGhee
3) Jessica Molina Northfield Elementary Ms. Sundra/Ms. Brady
HM) Gracen Costello Northfield Elementary Ms. Battistini/Ms. Sundra
HM) Catherine Lin Northfield Elementary Ms. Battistini/Ms. Sundra
     
Grade 1    
1) Shatavia Gerald Washington Avenue Mrs. Ward
2) Elana Geraci St. Joseph Regional Sister Rosemarie Lafferty
3) Darnell Brown Northfield Elementary Ms. Sundra/Ms. Best
HM) Millie Mahar St. Joseph Regional Sister Rosemarie Lafferty
HM) Kathryn Biacan Northfield Elementary Ms. Sundra/Ms. Best
     
Grade 2    
1) Michelle Kengkart St. Joseph Regional Sister Rosemarie Lafferty
2) Olivia Appleby St. Joseph Regional Sister Rosemarie Lafferty
3) Christian J. Canuso Brigantine Elementary Kathy McGuigan
HM) Elizabeth Wilson St. Joseph Regional Sister Rosemarie Lafferty
HM) Jordan Stretch Weymouth Twp. Kimberly Brennan
     
Grade 3    
1) Alexis Francisco Galloway Community CS Karen Canizzaro
2) Nicholas Canizzaro Galloway Community CS Karen Canizzaro
3) Morgan Smith St. Joseph Regional Sister Rosemarie Lafferty
HM) Giana Smith St. Joseph Regional Sister Rosemarie Lafferty
HM) Andrew Autuore St. Joseph Regional Sister Rosemarie Lafferty
     
Grade 4    
1) Kimberly Valeys Washington Avenue Wanda Lane
2) Lauren Oleksiak Brigantine Elementary Kathy Revelle
3) Molly Rosado Northfield Elementary Ms.Schwanzer/Ms. Fisher
HM) Rayna Patel Northfield Elementary Bryan Levy
HM) Ciana Taylor Washington Avenue Wanda Lane
     
Grade 5    
1) Madison Riew Holy Family Regional Patricia Ellis
2) Amanda Nunan St. Joseph Regional Sister Rosemarie Lafferty
3) Genevieve DeMarco St. Joseph Regional Sister Rosemarie Lafferty
HM) Rebecca Oldham Port Republic Jennifer Martin
HM) Katelyn Howey Port Republic Jennifer Martin
     
Grade 6    
1) Ciara Belle Pingue St. Joseph Regional Sister Rosemarie Lafferty
2) Vincent Lam Galloway Community CS Mrs. Fitzsimmons
3) David Drew St. Joseph Regional Sister Rosemarie Lafferty
HM) Chloe Conti Holy Family Regional Patricia Ellis
HM) Michael Chubb Brigantine North Middle Lona McCarron
     
Grade 7    
1) Karl Nelson Port Republic Jennifer Martin
2) Mia Rico St. Joseph Regional Sister Rosemarie Lafferty
3) Isabella Cimino St. Joseph Regional Sister Rosemarie Lafferty
HM) Maura Fletcher St. Joseph Regional Sister Rosemarie Lafferty
HM) Bianca Fanty St. Joseph Regional Sister Rosemarie Lafferty
     
Grade 8    
1) Tina Griana Sovereign Avenue Shari Biagi
2) Linda Lam Sovereign Avenue Shari Biagi
3) Sharon Au Sovereign Avenue Shari Biagi
HM) Nhi Ho Sovereign Avenue Shari Biagi
HM) Erick Motute Sovereign Avenue Shari Biagi
     
Special Services    
1) La Quay Queen Atlantic County H.S. Lisa Confora
2) Michael Riley Atlantic County H.S. Lisa Confora
3) Aahna Olita Atlantic County H.S. Lisa Confora
HM) Jazlyn Wells Atlantic County H.S. Lisa Confora
HM) Courtney Gideon Atlantic County H.S. Lisa Confora
     

ESSAY

Kindergarten School Teacher
1) Erin Kearns Brigantine Elementary Judy Caratola
2) Alex Zollner Brigantine Elementary Judy Caratola
3) Malea Ricciardi Brigantine Elementary Judy Caratola
HM) Brandon Hines Brigantine Elementary Judy Caratola
HM) Mia Celano Brigantine Elementary Judy Caratola
     
Grade 1    
1) Brianna Bates St. Joseph Regional Debbi Gentile
2) Casey Biglan St. Joseph Regional Sister Judith Ann Loschiavo
3) Morgan Brennan Northfield Elementary Jill Thomas
HM) Sara Kacprzykowski St. Joseph Regional Sister Judith Ann Loschiavo
HM) John Simmons Northfield Elementary Jill Thomas
     
Grade 2    
1) Zoe Munoz Northfield Elementary Daria Guenther
2) Nick Bucci Northfield Elementary Daria Guenther
3) Alyssa Cappuccio Northfield Elementary Daria Guenther
HM) Ethan Seals Northfield Elementary Fay Crooks
HM) Oscar Vasquez Sovereign Avenue Mrs. Lorick
     
Grade 3    
1) Ryan Duchat Brigantine Elementary Marie Madamba
2) Rasheed Bland Washington Avenue Mrs. Del Lior
3) Nicole Vega Washington Avenue Colleen Abel
HM) Daniel Mowen Brigantine Elementary Marie Madamba
HM) Maeve Faherty Brigantine Elementary Marie Madamba
     
Grade 4    
1) Sarah Daniels Northfield Elementary Ruth Gibson
2) Kyle Parson Northfield Elementary Ruth Gibson
3) Aurora Stockton Atlantic Co. Elem./Middle  Barbara Bennett
HM) Evan Randel Northfield Elementary Ruth Gibson
HM)Madison Davila Atlantic Co. Elem./Middle  Barbara Bennett
     
Grade 5    
1) Gianna Zammarilli Holy Family Regional Patricia Ellis
2) Alexander Owen Holy Family Regional Patricia Ellis
3) James Fermin Brigantine North Middle Kathy Sharpe
HM) Andy Le Holy Family Regional Patricia Ellis
HM) Vincent Duong Holy Family Regional Patricia Ellis
     
Grade 6    
1) Meghan Holl Brigantine North Middle Lona McCarron
2) Erin Vetter Northfield Middle Lynda Donovan
3) Jake Vitale Northfield Middle Lynda Donovan
HM) Christina Triantafillou Holy Family Regional Patricia Ellis
HM) Alyssa Alcantara  Emma C. Attales Victoria Hangstorfer
     
Grade 7    
1) Lauren Stinson Brigantine North Middle Melanie Wallace
2) Subha Karim Ventnor Middle Linda Lee
3) Olivia Dellston Ventnor Middle Linda Lee
HM) Raymond Chen Ventnor Middle Linda Lee
HM) Hima Gharat Ventnor Middle Linda Lee
     
Grade 8    
1) Kelly Poltorak Holy Family Regional Patricia Ellis
2) Kristen Mari Tarantino Brigantine North Middle Melanie Wallace
3) Waleed Malik Ventnor Middle Chris Kane
HM) Monica Marinucci Ventnor Middle Chris Kane
HM) Marley Doring Brigantine North Middle Melanie Wallace
     

PHOTOGRAPHY

Kindergarten School Teacher
1) Sairah Slatton Oceanside Charter Jeanine Cochrane
     
Grade 3    
1) Grace Beattie Northfield Elementary Michelle Gano
2) Rebekah Kravitz Northfield Elementary Michelle Gano
3) Michael Gonzalez Northfield Elementary Michelle Gano
HM) Andy Lara Washington Avenue Sharon Tommi
HM) Riley Murray Northfield Elementary Michelle Gano
     
Grade 4    
1) Nicholas Schiavo Holy Family Regional Mrs. Swartz
2) Delaney Crawford St. Joseph Regional Sister Rosemarie Lafferty
     
Grade 5    
1) Tommy Bell Brigantine North Middle Cindy Haneman
     
Grade 6    
1) Veronica Mackey Brigantine North Middle Lona McCarron
2) Robert Dillard Northfield Middle Kristen Polak
3) Antonio Bernardo Brigantine North Middle Lona McCarron
HM) Darkies Robinson Galloway Community CS Mrs. Fitzsimmons
HM) Nicole Mayer Brigantine North Middle Lona McCarron
     
Grade 7    
1) Denise Brown Holy Family Regional Patricia Ellis
     

POETRY

Grade 1 School Teacher
1) Meridith Hoover Dawes Avenue Donna Coan
2) Alexandra Conroy Dawes Avenue Donna Coan
3) Brian Mack Northfield Elementary Sindy Baker
HM)Gabrielle Triboletti Dawes Avenue Donna Coan
HM) Julie Martinez Northfield Elementary Sindy Baker
     
Grade 2    
1) Marina Campbell Northfield Elementary Daria Guenther
2) Agnes Fai Northfield Elementary Christine DiNizo
3) Blaine Zwicker Northfield Elementary Daria Guenther
HM) Angelo DeRosa Northfield Elementary Christine DiNizo
HM) Megan McCully Northfield Elementary Fay Crooks
     
Grade 3    
1) Tori Mozitis Northfield Elementary Christine DiNizo
2) Alejandro Valesques Washington Avenue Sharon Tommi
3) Robert Campbell III Northfield Elementary Christine DiNizo
HM) Amna Haider Brigantine Elementary Marie Madamba
HM) Zanaja Alston Washington Avenue Sharon Tommi
     
Grade 4    
1) Gillian McCarthy Northfield Elementary Angela Shami
2) Kassie Little Northfield Elementary Angela Shami
3) Elijah Mitchell Northfield Elementary Ruth Gibson
HM) Dylan Porr Northfield Elementary Ruth Gibson
HM) Ember Bergeron Northfield Elementary Ruth Gibson
     
Grade 5    
1) Ronald Corker Holy Family Regional Patricia Ellis
2) Shelby Gribbin Brigantine North Middle Cindy Haneman
3) Michele McHugh Brigantine North Middle Cindy Haneman
HM) Matt Oleksiak Brigantine North Middle Cindy Haneman
HM) Kelly Burns Brigantine North Middle Cindy Haneman
     
Grade 6    
1) Nazia Tahia Northfield Middle Lynda Donovan
2) Gina Frandino Buena Middle (not provided)
3) Shayna Lowenstein Northfield Middle Lynda Donovan
HM) Natalya Bouzy Holy Family Regional Patricia Ellis
HM) Guiliana Modugno Holy Family Regional Patricia Ellis
     
     
Grade 7    
1) Quinn Glassy Northfield Middle Noel Tobiasen
2) Angelina Hafner Northfield Middle Noel Tobiasen
3) Sara Kern Northfield Middle Noel Tobiasen
HM) Christian Regan Northfield Middle Noel Tobiasen
HM) Brianna Reeves Northfield Middle Noel Tobiasen
     
Grade 8    
1) Priyanka Singh Ventnor Middle Chris Kane
2) Josh Perez Garcia Ventnor Middle Chris Kane
3) Christopher Upperman Ventnor Middle Chris Kane
HM) Riley Cahill Ventnor Middle Chris Kane
HM) Ashley Sheats Ventnor Middle Chris Kane
     

SONG WRITING

Grade 2 School Teacher
1) Jenna Ellis Northfield Elementary Christine DiNizo
2) Ryan Pellegrino Seaview Avenue Karen Nazarok
3) Melissa Keenan Northfield Elementary Christine DiNizo
HM) Michael Carr Northfield Elementary Christine DiNizo
HM) Theresa Shelden Northfield Elementary Christine DiNizo
     
Grade 3    
1) Tahirah Howard H. Ashton Marsh Kim Horton
2) Hope Sprake Northfield Elementary Christine DiNizo
3) Ethan O’Brien Brigantine Elementary Marie Madamba
HM) Weiss Agermelus Washington Avenue Sharon Tommi
HM) Joy Roberts Brigantine Elementary Marie Madamba
     
Grade 4    
1) Jessica Higbee Northfield Elementary Mrs. McGrath
2) Matthew Marin Holy Family Regional Mrs. Swartz
3) Aiden Seals Northfield Elementary Mrs. McGrath
HM) Chip Wimberg Northfield Elementary Angela Shami
HM) Julie Troiano Northfield Elementary Mrs. McGrath
     
Grade 5    
1) Lyndsey Pilla Brigantine North Middle Cindy Haneman
     
Grade 6    
1) Kayla Mantone Brigantine North Middle Lona McCarron
2) Julia Vain Northfield Middle Kristen Polak
     
Grade 7    
1) Rychruf Connor Ventnor Middle Chris Kane
     
Grade 8    
1) Samantha Giaccone Ventnor Middle Chris Kane
2) Carly Egrie Ventnor Middle Chris Kane
3) Xuan Bui Ventnor Middle Chris Kane
HM) Dave Romantino Ventnor Middle Chris Kane
HM) Morgan Bassford Ventnor Middle Chris Kane
     

WEBSITE DESIGN

Grade 3 School Teacher
1) Kevin Feliciano Washington Avenue Colleen Abel
     
Grade 4    
1) Tia Randolph Northfield Elementary Christine DiNizo
2) Arlin Mather Northfield Elementary Christine DiNizo
3) Hadley Egan Northfield Elementary Christine DiNizo
HM) Michael Milhous Northfield Elementary Christine DiNizo
HM) Machenzie Brennan Northfield Elementary Christine DiNizo
     
Grade 6    
1) Zach Ferguson Emma C. Attales Victoria Hangstorfer
2) Danielle Conaghy Emma C. Attales Victoria Hangstorfer
3) RJ Copsey Emma C. Attales Victoria Hangstorfer
HM) Angi Elias Emma C. Attales Victoria Hangstorfer
HM) Ruben Aleman-Mendoz Emma C. Attales Victoria Hangstorfer